Ostatnim etapem przed konsultacją jest wypełnienie dzienniczka żywieniowego. Najprościej mówiąc, chcę zobaczyć, co jesz i jak jesz, żeby móc to ocenić, zweryfikować i rozpocząć naprawę ewentualnych błędów. Poproszę o rozpisanie dwóch dni żywieniowych metodą bieżącego notowania. Wymagane jest tutaj zapisanie wszystkich potraw, produktów i płynów spożytych w ciągu dnia wraz z ilościami zanotowanymi przy pomocy miar kuchennych (np. łyżka, garść) lub gramatury (dane z wagi kuchennej) z uwzględnieniem godziny spożycia.

Nie jest to może najprzyjemniejsze zadanie, ale dostarczy mi informacji o Twoim sposobie żywienia oraz będzie świadczyło o nastawieniu do współpracy. Proszę, aby zapis nie był wyidealizowany, a jak najbardziej zbliżony, do codziennej diety. Pozwoli mi to ułożyć plan żywieniowy, który nie przewróci Twojego życia o 180 stopni.

Przykład poprawnego zapisu: Posiłek nr 1: Płatki z owocami – Płatki owsiane  50 gramów (lub np. 5 łyżek) / banan 120 gramów (lub duży owoc) / mleko 200 ml (lub szklanka) suszone rodzynki 30 gramów (lub duża garść) – 9:00.

Przykład błędnego zapisu: Miska płatków owsianych z owocami (bez konkretów).